13 Ocak 2012 Cuma

TÜM YÖNLERİYLE OBEZİTE CERRAHİSİÜlkemizde kadınların üçte birinin erkeklerin ise 5’te birinin obez olduğu ve Sağlık Bakanlığı tarafından “2012 Obezite ile Savaş Yılı” ilan edilmesi ile paralel olarak günümüzde artan obezite sorununu hatırlatan Doç. Dr. Halil Coşkun konu hakkında çalışmalarını içeren “Obezite Kaderiniz Değil” isimli kitabı hazırladı.


Obezitenin fizyolojisi, psikolojisi, endokrinolojisi ve cerrahisi ile ilgili detaylı bilgileri içeren Doç. Dr. Halil Coşkun tarafından hem hekimlere hem de hastalara yönelik kılavuz kitap “Obezite Kaderiniz Değil” yayınlandı. Kitapta, obezite cerrahisinde yapılması gerekenlerden, hastaya anlatılacak bilgilere kadar pek çok konu detaylı olarak ele alınıyor. Ülkemizde obezite ile ilgili yapılan araştırmaların yer aldığı kitapta kadınların üçte birinin, erkeklerin ise 5’te birinin obez olduğu belirtiliyor. Metabolizma cerrahisi ve obezite cerrahisinin farklarına dikkat çeken Doç. Dr. Coşkun, obezite cerrahisi yöntemlerini (mide balonu, mide kelepçesi, tüp mide ve gastrik bypass) ve yöntem seçiminde nelere dikkat edilmeli, yöntemlerin birbirine göre avantaj ve dezavantajları hakkında bilgiler veriyor. Vakalarla örneklendirilen ve detaylı açıklanarak hangi ameliyat tipinde nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlatarak, obezite cerrahisi yöntemlerinin detaylarına da değiniyor. Karşılaştırmalı tablolarla hekimlere ve hastalara yol gösteren bu kılavuz kitap, ameliyat sonrası hastaya önerilecek beslenme ve egzersizler de detaylı olarak ele alıyor.“Obezite ve Eşlik Eden Hastalıklarla Mücadelede En Etkin Ve Kalıcı Yöntemdir”

Sağlık Bakanlığı tarafından “2012 Obezite ile Savaş Yılı” ilan edilmesi ile paralel olarak günümüzde artan obezite sorununu hatırlatan Bezmialem Vakıf Üniversitesi, Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Coşkun, “Değişen yaşam koşulları ve sağlıksız beslenme sonucunda giderek yaygınlaşan obezite, sadece yaşam kalitenizi düşürmez, birçok hastalığa da davetiye çıkarır. Bütün bunlarla baş etmek ve sağlıklı kilonuza kavuşmak artık elinizde. Obezite Cerrahisi, obezite ve eşlik eden hastalıklarla mücadelede en etkin ve kalıcı yöntemdir. Günümüzde giderek artan veriler bu yöntemin Tip 2 diyabet, hipertansiyon, yüksek kolesterol, non-alkolik yağlı karaciğer hastalığı ve obstrüktif uyku apne gibi farklı metabolik hastalıklar ve durumlar için de mevcut en etkili tedavi yöntemlerinden biri olduğunu düşündürmektedir.

“Cerrahi Hastaları Fazla Kilolarının Yüzde 62 İle 75’inden Kurtuluyor”

Journal of the American Medical Association (JAMA)’da 2004 yılında yayımlanan ve dönüm noktası olarak kabul edilen çalışmaya göre, obezite cerrahisi aşağıdaki metabolik durumlarda düzelme göstermektedir;

• Hastaların yüzde 77’sinde Tip 2 diyabette tam düzelme ve yüzde 86’sında ciddi düzelme

• Hastaların yüzde 62’sinde hipertansiyonda tam düzelme ve yüzde 80’inde ciddi düzelme

• Hastaların yüzde 70’inden fazlasında yüksek kolesterolde düşme

• Hastaların yüzde 85’inde uyku apnesi’nde tam düzelme

• Benzer şekilde eklem hastalıkları, astım ve infertilite de ya tamamen ya da ciddi ölçüde düzelme gözlenmiştir. Bu çalışma aynı zamanda cerrahi hastalarının fazla kilolarının yüzde 62 ile 75’ini kaybettiklerini bildirmektedir. www.obezitecerrahisi.com adresinden konu ile ilgili detaylı bilgi edinebilirsiniz” dedi.
Çekilişe katılmanız için yapmanız gerekenler:


- Blogumu izlemeye almak ( yan tarafta siteye katıl yazan yere tık)

- Facebook sayfamı beğenmek  (kullanmayanlar için zorunlu değil)

- Bu yazının altına yorum yazmak


Adsız bırakılan yorumlar dikkate alınmayacaktır arkadaşlar. Adınızı yazarsanız memnun olurum.

15 Ocak Pazar günü saat 23:00'a kadar yorum bırakabilirsiniz. Çekiliş sonucu 16 Ocak Pazartesi sabahı buradan duyurulacaktır.

Bu güzel kitabı kaçırmayın bence! Herkese bol şans!ÇEKİLİŞİ ÖZLEM (alisverisdavetiyesi ) KAZANDI. ADRESİNİ İLETTİĞİNDE KİTABI GÖNDERECEĞİM.

19 yorum:

Seçkin dedi ki...

Umarım bu kitabı ben kazanırım. Çok ilgimi çekti. Teşekkür ederim esra hanım. Seçkin

black daisy dedi ki...

şişman deilim ama yinede istiyorumm :)

Narçiçeği dedi ki...

Bende istiyorum :))

Adsız dedi ki...

ben katılıyoruuum :)

Gökhan KAVUNCUOĞLU dedi ki...

Harika ve ilgi çekici bir çok konunuz gibi bu konuda güncel ve ilgi çekici. Emeğiniz için teşekkürler.

Gökhan KAVUNCUOĞLU

sanitary dedi ki...

Yayınlarını ve videolarını takip ettiğim kadarı ile gün geçtikçe obezite cerrahisi konusunda uzmanlığını ortaya koymuş olan Doç.Dr. Halil Coşkun'un hastası değilim maalesef maalesef diyorum çünki bu tür ameliyatların iyi bir genel cerrah olmakla sorunun biteceğini sandım fakat öyle değilmiş asıl ameliyat sonrası da çok önemli imiş ama geç kaldım bu yüzden kitabını alıp okumayı çok istiyorum en azından bu şekilde destek alayım. ALEV ÇELİK

Adsız dedi ki...

Ben opere oldum , devamındaki bilgiler benim için önemli.Bana gönderin :))

şükran yıldız dedi ki...

çok güzel bi konuya deginilmis böyle kitaplar okunmalı..

timeless33 dedi ki...

benim olsun

Adsız dedi ki...

şartlar tamam
gfc: Özlem
ozlemelmacigil@hotmail.com
http://www.facebook.com/profile.php?id=100002364876297

Nurcan dedi ki...

Merhabalar
Bloğunuzu izliyorum.
Kitap çok ilgimi çekti. Çekilişe katılmak istiyorum.
Nurcan Uyaver
nuyaver(at)gmail(dot)com

hakanyıldız dedi ki...

bu kitabı umarım kazanırım bir yılım kaldı mesleğe başlamama bilgilerimi pekiştirerek faydalı olacağında hiç şüphem yok öğr. dyt. hakan yıldız

brai dedi ki...

tatlım çok güzel ve faydalı bilgilerle dolu bir blogun var. Çalışmalarını ilgiyle izliyorum. Ve tabii ki bu kitaba talip olduğumu söylemeden edemiyorummm :))) Beni de çekilişe dahil ett kuzuu :)))

Elif Nur dedi ki...

evet benimde çok istediğim kitaplardan biri =)
çok yararını göreceğime inanıyorum.
e-mail: elifnur_koprucu@hotmail.com

Duygu dedi ki...

Kitaptan faydalanmak için obezite hastası olmak gerekmiyor tabi=)Güzel bir kitap.

ingilizanahtari dedi ki...

günümüzde en büyük problemlerden biri..bilgilenmek için birebir kitap seçimi,şansıma bakalım..

Kitap Kurduyum Ben dedi ki...

Esracım kolay gelsin!İlk çekilişin hayırlı olsun!
Ben de varım canım:) Her zaman desteğe hazırım!

Adsız dedi ki...

İletişim bilgilerimi gönderdim, çok teşekkürler :)

Adsız dedi ki...

bende katıldım ve okumayı çok isterim


erhankarabayir@gmail.com

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...